Blog

Dairesel yazı yazmak
10.01.12
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Sıklıkla karşılaştığım sorulardan birisi  yapılan tasarımda dairesel yazının nasıl yazıldığı konusunda. Bunun için bu konu hakında kendi yoğurt yiğişimi anlatayım..

İllustrator’de dairesel yazı yazmak:

  1. Boş bir belge açın ( File – New  ) – (CTRL+N)
  2. Elips Tool (L) seçip ekrana yuvarlağınızı çiziniz. ( çiziminizin tam daire olabilmesi için çizim esnasında klavyeden “shift” tuşuna basılı tuttun.)
  3. Type Tool (T) seçeneğinden “Type on a path tool“‘u seçiyoruz. ( Solda bulunan Type Tool sekmesine mousela basılı tuttuğunuzda açılan menuden 3. seçenek)
  4. Çizdiğiniz dairenin çizgisine tıklayarak yazınızı yazın.

Photoshop’ta dairesel yazı yazmak:

  1. Boş bir belge açın ( File – New  ) – (CTRL+N)
  2. Elips Tool (U) seçip ekrana yuvarlağınızı çiziniz. ( çiziminizin tam daire olabilmesi için çizim esnasında klavyeden “shift” tuşuna basılı tuttun.)
  3. Type Tool (T) seçip çizdiğiniz dairenin kenar çizgisine tıklayıp yazınızı yazınız.

CorelDraw’da dairesel yazı yazmak:

  1. Boş bir belge açın ( File – New  ) – (CTRL+N)
  2. Ellipse Tool (F7) seçip ekrana yuvarlağınızı çiziniz.
  3. Text Tool (F8) seçip çizdiğiniz dairenin kenar çizgisine tıklayıp yazınızı yazınız.
ABDULKADİR ÇAPANOĞLU on Şubat 18, 2014 AT 08 pm

Değerli Mesut beyciğim. Çapanoğlu olmanız beni heyecanlandırdı. Telefonum 0 542 417 83 30 bu konu ile ilgili ayrıca görüşmek isterim. benim problemim photoshopda daire şeklinde yazı yazmak. Sizin tarifiniz uygulamaya çalışıyorum ama çizdiğim dairenin içi hep siyah oluyor bu yzüden orada kalıyorum ve daha ileriye gidemiyorum. Yardımızı rica edyorum. Selamlar.