Blog

Güzel sanatlar okumak
10.01.12
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

 

Kimler Güzel Sanatlar Fakültesi’ne girmek için başvurabilir?

  • Lise ve dengi bir okuldan mezun, ÖSS’den taban puanı geçmiş herkes başvurabilir.
  • Herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.

Güzel sanatlar okumak istiyorsanız ilk önce ÖSS den taban puanı geçmeniz ve girmek istediğiniz üniversitenin yetenek sınavlarına girmeniz gerekmekte. Üniversitelerdeki yetenek sınavı bölümlere göre değişmekte ve üniversitenin o yılki almış olduğu sınav kararına göre de değişebilmekte. Bazı üniversitelerde Grafik Tasarım, Heykel, Resim ve Geleneksel  Türk El Sanatları gibi güzel sanatların görsel sanatlar bölmüne giriş sınavları için yapılan yetenek sınavı 2 aşamalı olup (desen ve imgesel çizimi) bu sınavlardan sonra mülakat sınavı da yapılır. Bazı üniversitelerde de sınav iki aşamalı olabildiği gibi 2 ayrı sınav şeklinde de olabilir yani yetenek sınavı + mülakat  sınavı veya  sadece yetenek sınavı (desen+ imgesel sınavı). Bu sınavlardan almış olduğunuz notların ortalaması neticesinde ilgili üniversitede okuyup okuyamayacağınızın durumu belli olur. Çoğu üniversitelerin yetenek sınavı elemeli olup, ilk sınavı geçemeyen ikinci sınava girebilme hakkını kaybeder.

Güzel Sanatlar Fakültesi yetenek sınavlarında neler sorulur?

  • Desen sınavında sizden  karşınıza koyacakları natürmortu veya modeli en realistik ve karekteristik şekilde çizmeniz istenmektedir.
  • İmgesel çizim sınavı sizin kreatif düşüncenizi belirleyecek olan hayali yani fotoğraf algınıza dayalı çizimdir. Çoğu sınavda günlük hayatta yaşanan bir konuya ilişkin çizim istenmektedir.
  • Mülakat sınavlarında ise sanattan, sanat tarihinden, bildiğiniz  veya örnek aldığınız/etkisi altında kaldığınız sanatçılardan sorular gelebilir. Buna ilaveten baskı tekniklerinden, renk bilgisinden de sorular gelebilmekte. Genel mantığı öğrenciyle tanışmaktır ve mülakatta öğrencinin bilgisine, terbiyesine, entelektüel yapısına, sanatla olan ilişkisine veya geçmişte yaptığı bütün işlerin özeti yani portfolyo sunusuna bakılır.
  • Her bölümün kendisini ilgilendiren konulara yönelik sorular çıkabilir. Örneğin iç mimarlık için tasarımsal sorular çıkarken resim veya heykel bölümü için ifadi sorular çıkabilir.

Çizim yaparken nelere dikkat edilmeli?

  • Hem imgesel çizimde hem de model çiziminde çizilen nesnenin anatomik ve karekteristik yapısını bozmadan, perspektiflerine ve ışık-gölgelerine dikkat edilerek çizmek gerekmekte.

Sınavlar ne zaman yapılır?

  • Bu tarihler sabit olmadığı için ÖSS sınavlarından sonra girmek istediğiniz üniversitenin web sitesinde bulunan sınav takvimlerinden veya duyuru panellerinden öğrenmelisiniz.

İlgili üniversitelerden bazıları:

murat yazar on Şubat 20, 2012 AT 12 pm

Verdiğiniz bu önemli bilgiler için çok teşekkür ederiz mesut bey.Yazılarınızın devamını bekliyoruz