Blog

Logo ve amblemlerde verilmek istenen gizli mesajlar -1
13.04.12
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Bir simgeden, amblemden ve logodan beklenen;  yalın ve anlatılmak isteneni karşı tarafa verebilir nitelikte olmasıdır. Bu açıdan; hem biçimsel hem de taşıdığı renklerle temsil ettiği değere ait anlama sahip olan logo ve amblem tasarımı başarılı sayılabilir. Sahibi için çok anlamlı olsa da karşı tarafa bir şey ifade etmeyen amblem veya logoya başarılı bir çalışma olmuş diyemeyiz.  Şu bir gerçek ki, günümüzde piyasa diye tabir ettiğimiz sadece para kazanma ihtiyacını karşılayabilmek için tasarımcının, müşterisinin isteklerini en hızlı zaman dilimi içinde yapabilmesi adına, anlamsız ama müşterinin gözüne hoş gelebilecek logo elementlerini birleştirip, uyumlu veya uyumsuz yine anlam ifade etmeyecek renklerle oluşturduğu logo ve amblemlerde misyon ve vizyon kavramı aramak gereksizdir. Birçok amblem ve logo ise tasarlandıktan sonra,  üzerine anlam yüklenmeye çalışıldığından sonuç pekte iç açıcı olmayabilir. Dünyanın her yerinde kabul edilen bazı kavramlar vardır. Bu kavramlara farklı bir anlam yüklemeye çalışmak az önce bahsettiğimiz iç açıcı olamayan olguyu/olguları ortaya çıkarır. Örneğin; “=” (eşittir) işaretine “+” (artı) anlamı,  “!” (ünlem) işaretine “x” (çarpı) anlamını yüklemek gibi.

“=” (eşittir) işaretine “+” (artı) anlamı yüklenemez.

Logo ve amblem, üstlendiği misyon ve vizyonu temsil ettiği işletme, kurum vb. değer var oldukça taşır. Üstlendiği bu misyon ve vizyon anlamında gizlidir. Bir çok amblem ve logo tasarımında karşılaşılan diğer bir hususta vermeye çalışılan anlamın ayrıntılarda gizli olmasıdır. Bu tasarımlara dikkatle bakıldığında ancak anlamları ortaya çıkar. Bu gibi tasarımlar ayrı bir tasarım zekası gerektir ve yıllarca konuşulabilir veya yıllar sonra taşıdığı anlam ortaya çıka da bilir.

Şimdi birkaç logoyu inceleyelim ve kısaca anlamlarına bakalım:

Unilever:

Unilever, birçok alt bölümü olan ve birçok sektöre hitap eden büyük  bir şirket. Bu anlamda yaptığı işleri firma isminin baş harfinde sembolize etmeyi uygun bulmuş.
Şirketin bu sembollere verdiği anlamlar şöyle:

Güneş: Hayat, canlılığın en büyük simgesi olan güneşle başlar. Ayrıca, William Lever’in şirketimizi kurduğu bölgeye verdiği isim olan güneşin kapısı, köklerimizi anlatır. Flora, Slim-Fast ve OMO markaları, yararlarını iletmek için güneş temasını kullanmaktadır.

El: Duyarlılık, özen gösterme ve ihtiyacın simgesi. Hem teni, hem de dokunuşu temsil eder.

Çiçek: Güzel kokuyu temsil eder. El ile beraber kullanıldığında nemlendiricileri ve kremleri temsil eder.

Arı:Yaratılışı, çiçeklerin polenlenişini, çalışkanlığı ve çeşitliliği temsil eder. Arılar hem çevre ile ilgili verilen mücadelelerin, hem de fırsatların simgesidir.

DNA: Yaşamın kalıtımsal imzası ve biyolojinin simgesi olan çifte sarmal. Sağlıklı yaşamın anahtarı. Nasıl güneş yaşamın en büyük bileşeniyse, DNA da en küçük bileşenidir.

Saç: Güzelliğin ve iyi görünmenin simgesidir. Çiçeğin yanına yerleştirildiğinde temizliği ve güzel kokmayı, elin yanına yerleştirildiğinde ise yumuşaklığı çağrıştırır.

Palmiye ağacı: Özenle büyütülmüş bir kaynak. Hem Palm yağının kaynağı, hem de hindistan cevizi, muz ve hurma gibi bir çok meyve veren ağacın.

Soslar ve sürmeler: Karışım yapmayı ve karıştırmayı temsil eder. Değişik tatları harmanlamayı ve lezzet katmayı çağrıştırır.

Kase: Enfes kokan bir kâse yemek. Aynı zamanda hazır yemeği, sıcak içeceği veya çorbayı temsil eder.

Kaşık: Tat alma ve yemek pişirmenin simgesidir.

Baharat ve çeşniler: Biberi ve taze çeşnileri temsil eder.

Balık: Deniz ürünlerini veya tatlı su ürünlerini temsil eder.

Pırıltı: Temiz, sağlıklı ve enerji ile parlama.

Kuş: Özgürlüğün simgesi; günlük rutinden uzaklaşmayı ve yaşamdan daha fazla keyif almayı çağrıştırır.

Çay: Bir bitki veya bitki özü, tıpkı çay gibi. Aynı zamanda yetiştirmenin ve tarımın sembolü.

Dudaklar: Güzelliği, iyi görünmeyi ve lezzeti temsil eder.

Dondurma: Güzelliği, iyi görünmeyi ve lezzeti temsil eder.

Geri kazanım: Sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığımızın bir parçası.

Partiküller: Bilimi, kabarcıkları ve köpükleri çağrıştırır.

Dondurulmuş: Bitki, tazeliği; kar tanesi ise dondurulmuşluğu temsil eder. Bir dönüşüm simgesi.

Kap: Ambalajı simgeler; kişisel bakıma gönderme yapan bir krem kavanozu.

Kalp: Sevgi, bakım ve sağlığın bir simgesidir.

Giysiler: Yeni yıkanmış çamaşırları ve iyi görünmeyi temsil eder.

Dalga: Gerek kişisel bakımda, gerekse (gömlek ile birlikte kullanıldığında) çamaşır yıkama ikonu olarak temizliği, tazeliği ve enerjiyi simgeler.

Sıvı: Temiz suyu ve saflığı çağrıştırır.

 

Yoga Australia:

Basit anlatımlı bir yoga yapan kadın figürü. Dikkatlice bakın. Bakalım Avustralya haritasını görebilecek misiniz?