Blog

Zengin Siyah, Mükemmel Siyah, Sıcak Siyah
10.02.12
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Zengin siyah, CMYK renk sisteminde siyah tonun en koyu tonunu elde etmek için diğer değerlerden de yapılmış olan renk karışımıdan üretilir. Zengin siyah “siyahtan daha siyah” olarak kabul edilir. Siyaha katılan diğer mürekkepler sayesinde elde edilen renk daha fazla ışık emer ve bu yüzden bu rengi daha koyu bir tonda görürüz.

Zengin siyah baskıda herzaman kullanılmaz. İçerisine katılan diğer mürekkeplerden dolayı maliyet yükselir ve baskının uygulanacağı kağıt türü dikkate alınmazsa etkili bir sonuç ortaya çıkmaz. Örneğin gazete kağıtları incedir ve zengin siyah karışımı bir mürekkep gazete kağıdına uygulandığında bu kağıdın parçalanmasına neden olabilir. (Lazer baskısı yapan yazıcılar için bu durum söz konusu değildir.)

Tipik bir zengin siyah karışım siyah % 100, diğer üç mürekkep her biri % 50 olabilir. Buna göre;

  •  Standart Zengin siyah:  C: %50 M: %50 Y: %50 K: %100
  • “Cool Black / Mükemmel Siyah”  tonu elde etmek için: C: %70, M: %35, Y: %40 K: %100 olarak kullanılır.
  • “Hot Black / Sıcak Siyah” tonu elde etmek için: C: %100, M: %60, Y:%35, K: %60 mürekkeb karışımı kullanılır.

Elektronik tasarım programları kullanırken dikkatli olmalıdır, örneğin Adobe Photoshop’ta CMYK formatındaki dosya için renkler verilirken  K “siyah”  tam anlamıyla %100 siyah olmayabilir. Çalışma dosyası RGB dosyasıysa “siyah” her zaman RGB değeri R:0, G:0, B:0 ‘a eşittir.